ماگوت تراپی

ماگوت تراپی

ماگوت تراپی چیست؟

گرچه لارو ها همیشه با مشکل ظاهرشان روبرو میشوند، اما در قرن بیست و یکم زمینه های پزشکی زیادی برای ارائه دارند. درمان دبریدمان با لارو (MDT) یا ماگوت تراپی یک روش قدیمی در پاکسازی و درمان زخم های غیر ترمیم شده است. این روش ساده شامل قرار دادن لاروهای ضد عفونی شده زنده در زخم های با ترمیم کند، استفاده از پانسمان های محدودکننده، برای پاکسازی بافت نکروزه و شروع روند بهبود است.

 

تاریخچه ماگوت تراپی

برای قرن ها شناخته شده بود که لاروها (که مرحله نابالغ مگس است) اثرات مفیدی بر روی زخم ها دارند. آمبروز پاره اولین کسی است که مشاهدات خود را در سال 1500 انجام میدهد.

در طول تاریخ اظهارات مثبت بسیاری در مورد بهبود زخم های آلوده به کپک توسط جراحان نظامی که در مداوای سربازان مجروح حضور داشتند ثبت شده است. با این حال، تنها در دهه 1920 بود که آزمایش درمانی با کرمها توسط ویلیام بائر، استاد بالینی جراحی ارتوپدی در دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور، مریلند آغاز شد.

که روشهای غیرمتعارف وی در درمان استئومیلیت و زخم های پیوژنیک موفق بود. روش وی در استفاده از لارو درمانی در بیش از 300 بیمارستان در ایالات متحده آمریکا در طول دهه 1930 و اوایل دهه 1940 مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن، با معرفی پنی سیلین و سایر روش های جراحی مدرن، در اواخر دهه 1940 لارو درمانی به فراموشی سپرده شد.

 

لارو درمانی، پیشگامان مدرن

در دهه 1980 با افزایش مقاومت باکتریایی در برابر آنتی بیوتیک ها بار دیگرلارو درمانی مجدداً به عنوان روشی برای کمک به درمان زخم های غیر قابل بهبودی که نسبت به آنتی بیوتیک ها بی پاسخ بودند و زمانی که مداخله جراحی گزینه مناسبی نبود، مورد استفاده قرار گرفت. دکتر رونالد شرمن و همکارانش از مرکز پزشکی امور سربازان قدیمی، کالیفرنیا، پیشگام استفاده مجدد از لارو درمانی بودند.

آزمایشات بالینی وی نشان داد که لارو درمانی در مقایسه با سایر درمانهای غیر جراحی مدرن چندین برابر کارآمدتر در از بین بردن زخمهای آلوده و گانگرن (و بهبود سریع آنها) است. در 15 سال گذشته، هزاران بیمار مبتلا به زخم بستر، زخم های عروقی پا، زخم های پای دیابتی و عفونت های بعد از جراحی با موفقیت توسط لارو درمانی یا همان ماگوت تراپی درمان شده اند.

در حال حاضر، صنایع بهداشتی و دارویی در انگلستان، اروپا و ایالات متحده هزاران محصول دارویی در هفته برای درمانگران تولید می کنند. فقط در انگلیس، لارو درمانی بیش از یک میلیارد دلار در سال صرفه جویی در سیستم بهداشت ملی ایجاد کرده است، و اکنون به عنوان روشی شناخته شده است که می تواند به طور رسمی در مراقبت های بهداشتی تجویز شود.

نحوه کار ماگوت تراپی:

لاروهای استریل بکار رفته در این نوع درمان، همانطور که محل زخم را پاکسازی می کنند، لاروها یک ماده ضد باکتری تولید می کنند که طیف وسیعی از فعالیت را در برابر بسیاری از عوامل بیماری زای مقاوم دارند. آنها همچنین دارای آنزیم های پروتئولیتیک مختلف هستند که توانایی هضم باکتری ها را دارند. تغذیه مکانیکی بلافتهای مرده و کاهش بافت نکروزه، محیط زخم را از یک محیط اسیدی به قلیایی تر تغییر می دهد، که به تحریک بافت گرانوله سالم کمک می کند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *