زخم های سوختگی

زخم های سوختگی

طبق گزارسات کلینیک زخم فرسام تقریباً 4000 مرگ هر ساله در ایالات متحده بر اثر آتش سوزی و سوختگی وجود دارد. رقم مشابهی، متناسب با جمعیت، احتمالاً در اکثر کشورهای توسعه یافته یافت می شود. مشکل سوختگی در کشورهای کمتر صنعتی که فقدان مراقبت های تخصصی سوختگی منجر به عوارض، ناتوانی و مرگ و میر بسیار بالاتری برای قربانیان سوختگی میشود.

اکثر مرگ و میر ناشی از آتش سوزی ناشی از استنشاق دود در آتش سوزی های مسکونی است نه ناشی از خود سوختگی. استنشاق دود می تواند میزان مرگ و میر را برای سوختگی با همان اندازه 10 برابر افزایش دهد، و بیشتر این مرگ و میرها در صحنه آتش سوزی رخ میدهد.

مرگ ناشی از سوختگی شامل سوختگی ناشی از آتش سوزی در منازل و همچنین سوختگی لباس، جراحات صنعتی، جراحات الکتریکی و سایر منابع انرژی حرارتی است. مراقبت های پزشکی برای سوختگی به طور قابل توجهی میزان نجات بیماران را بهبود بخشیده است.

در سال 1940، 50 درصد از بیماران مبتلا به سوختگی که 30 درصد یا بیشتر از کل سطح بدن آنها (TBSA) را شامل می شد، جان خود را از دست دادند. در مقابل، در یک مطالعه اخیر هیچ مرگی را برای کودکان مبتلا به سوختگی 40 تا 59 درصد TBSA که بین سال‌های 1991 تا 1997 تحت درمان قرار گرفتند، گزارش نشده است. در واقع، میزان مرگ و میر برای سوختگی‌های بسیار بزرگ که شامل 60 درصد یا بیشتر TBSA بود، تنها 14.3 درصد بود. از همان مرکز سوختگی، 3 درصد مرگ و میر برای افراد زیر 60 سال که بدون استنشاق دود بستری شده بودند، گزارش شده است.

با این حال، این افزایش نجات جان بیماران هزینه های زیادی را به همراه داشته است که به بیماران و سیستم بهداشتی کشور تحمیل میشود در جزوه زیر ما اصول مراقبت از زخمهای سوختگی را بطور مجمل ارائه نموده ایم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *