بیماری لایم چیست؟

دلایل ابتلا به بیماری لایم

بیماری لایم توسط چهار گونه اصلی باکتری ایجاد میشود:
Borrelia burgdorferi و Borrelia mayonii باعث بیماری لایم در ایالات متحده میشوند، در حالی که Borrelia afzelii و Borrelia garinii مهمترین علت در اروپا و آسیا هستند. شایع ترین بیماری منتقله که از طریق کنه در این مناطق، با گزش یک کنه پا سیاه آلوده منتقل میشود بیماری لایم است.

بین افرادی که به کلینیک زخم فرسام مراجعه میکنند، افرادی که در مناطق جنگلی که در آن کنه های حامل بیماری لایم وجود دارد زندگی میکنند، به احتمال زیاد به بیماری لایم مبتلا میشوند. رعایت اقدامات احتیاطی در مناطق آلوده به کنه بسیار مهم است.
علائم و نشانه های بیماری لایم متفاوت است. آنها معمولاً به صورت مرحله ای ظاهر میشوند، اما مراحل میتوانند با هم تداخل داشته باشند.

علائم و نشانه های اولیه

برآمدگی کوچک و قرمز، شبیه برجستگی نیش پشه، اغلب در محل گزش کنه یا از بین بردن کنه ظاهر میشود و طی چند روز برطرف میشود. این وقوع طبیعی بیماری لایم را نشان نمیدهد.

با این حال، این علائم و نشانه ها میتوانند ظرف یک ماه پس از آلوده شدن شما بروز کنند:

راش، از سه تا 30 روز پس از گزش کنه آلوده، ممکن است یک ناحیه قرمز در حال بزرگ شدن ظاهر شود که گاهی در مرکز آن پاک می شود و الگوی چشم گاو نر را تشکیل میدهد. بثورات (erythema migrans) به آرامی در طول روز گسترش مییابد و میتواند به عرض 12 اینچ (30 سانتی متر) گسترش یابد. به طور معمول دارای خارش یا دردناک نیست اما ممکن است در اثر لمس احساس گرما کنید.

اریتم میگرن یکی از مشخصه های بارز بیماری لایم است، اگرچه همه افراد مبتلا به لایم بثورات پوستی ایجاد نمیکنند، در برخی از افراد این بثورات را در بیش از یک مکان از بدن ایجاد میشوند.

علائم دیگر تب، لرز، خستگی، بدن درد، سردرد، سفتی گردن و تورم غدد لنفاوی که میتوانند همراه با بثورات باشند.
علائم و نشانه های بعدی

در صورت عدم درمان، علائم و نشانه های جدیدی از عفونت لایم ممکن است در هفته ها تا ماه های بعدی ظاهر شود. این شامل:

  • اریتم مهاجر. بثورات ممکن است در مناطق دیگر بدن شما ظاهر شود.
  • درد مفصل به خصوص دردهای مفصلی و تورم ممکن است روی زانوها تأثیر بگذارد، اما درد میتواند از یک مفصل به مفصل دیگر تغییر کند.
  • مشکلات عصبی. هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها بعد از عفونت، ممکن است دچار التهاب غشای اطراف مغز (مننژیت)، فلج موقتی یک طرف صورت (فلج بل)، بی حسی یا ضعف اندام ها و اختلال در حرکت عضلات شوند.

 

علائم و نشانه های کمتر شایع

چندین هفته پس از ابتلا در برخی از افراد دیده میشوند:

  • مشکلات قلبی، مانند ضربان قلب نامنظم
  • التهاب چشم
  • التهاب کبد (هپاتیت)
  • خستگی شدید

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

  • اگر بیمار دچار گزش شده باشد و علائمی داشته باشد میتوانید با مراجعه به کلینیک زخم فرسام تحت درمان قرار دهید.
  • تعداد کمی از گزشهای کنه منجر به بیماری لایم میشود. هرچه کنه بیشتر به پوست شما متصل باشد، خطر ابتلا به بیماری بیشتر میشود. اگر کنه کمتر از 36 تا 48 ساعت بچسبد، ابتلا به عفونت لایم بعید است.

اگر فکر میکنید گزیده شده اید و علائم و نشانه های بیماری لایم را دارید – به خصوص اگر در منطقه ای زندگی میکنید که بیماری لایم رایج است – با پزشک خود تماس بگیرید. درمان بیماری لایم در صورت شروع زودهنگام درمان، موثرتر است.

حتی اگر علائم و نشانه ها ناپدید شوند به پزشک مراجعه کنید – عدم وجود علائم به معنای از بین رفتن بیماری نیست. بدون درمان، بیماری لایم میتواند چندین ماه تا سال پس از ابتلا به عفونت به سایر قسمت های بدن شما سرایت کند و باعث آرتروز و مشکلات سیستم عصبی شود. کنه ها میتوانند بیماری های دیگری مانند بابیزیوز و تب کنه کلرادو را نیز منتقل کنند.

علل

در ایالات متحده ، بیماری لایم توسط باکتری های Borrelia burgdorferi و Borrelia mayonii ایجاد میشود که عمدتا توسط کنه های پا سیاه یا گوزن حمل میشوند. کنه های قهوه ای جوان اغلب بزرگتر از یک دانه خشخاش نیستند، که میتواند تشخیص آنها را تقریباً غیرممکن کند.
برای ابتلا به بیماری لایم، یک کنه گوزن آلوده باید فرد را گاز بگیرد. باکتری ها از طریق گزش وارد پوست میشوند و در نهایت به جریان خون راه می یابند.

در بیشتر موارد، برای انتقال بیماری لایم، باید کنه گوزن به مدت 36 تا 48 ساعت متصل شود. اگر یک کنه متصل شده پیدا کنید که به نظر می رسد متورم است، ممکن است به اندازه کافی تغذیه کرده باشد تا بتواند باکتری را منتقل کند. از بین بردن کنه در اسرع وقت ممکن است از ابتلا به عفونت جلوگیری کند.

عوامل خطر ابتلا

طبق گزارشات کلینیک زخم فرسام محل زندگی یا محل گذراندن تعطیلات در احتمال ابتلا به بیماری لایم موثر میباشد. حرفه شما و فعالیت های خارج از منزل که از آن لذت می برید نیز میتواند موثر باشد. شایعترین عوامل خطر ابتلا به بیماری لایم عبارتند از:

وقت گذرانی در مناطق جنگلی یا چمنزار. در ایالات متحده، کنه های گوزن بیشتر در مناطق بسیار جنگلی شمال شرقی و غرب میانه یافت میشوند. کودکانی که زمان زیادی را در فضای باز در این مناطق میگذرانند به ویژه در معرض خطر هستند. بزرگسالان با مشاغل آزاد نیز در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *