عوارض زخم بستر

عوارض زخم بستر

حتی با بهترین مراقبت های پزشکی ممکن در کلینیک زخم فرسام، عوارض زخم بستر که گاه ممکن است زندگی را تهدید کنند، میتواند از زخم های فشار درجه سه یا درجه چهار ناشی شود. در زیر به این عوارض پرداخته شده است.

سلولیت

عفونت میتواند از محل زخم فشاری به لایه عمیق تری از پوست گسترش یابد. به این نوع عفونت سلولیت گفته میشود. این علائم باعث درد و قرمزی، به علاوه تورم پوست میشود. نیاز به درمان زخم عفونی با یک دوره آنتی بیوتیک است.
بدون درمان، این خطر وجود دارد که عفونت به خون (استخوان زیر یا مفصل) منتقل شود. در موارد نادری که زخم های فشاری تحتانی کمر، استخوان خاجی و ستون فقرات باشد، زخم فشاری میتواند به غشاهای اطراف ستون فقرات و مغز گسترش یابد. این عفونت به عنوان مننژیت شناخته میشود.

مسمومیت خون

طبق گزارشات کلینیک زخم فرسام اگر فردی با سیستم ایمنی ضعیف دچار زخم فشاری شود که عفونی شود، احتمال گسترش عفونت در خون و سایر اعضای بدن او وجود دارد. این به عنوان مسمومیت خون یا سپتی سمی شناخته میشود.
در جدی ترین موارد مسمومیت خون، آسیب به اندام های مختلف میتواند منجر به افت فشار خون شود که به شوک سپتیک معروف است. شوک سپتیک میتواند کشنده باشد. علائم این بیماری شامل سردی پوست و افزایش ضربان قلب است.
مسمومیت خون یک فوریت پزشکی است. این نیاز به درمان زخم فوری در یک بخش مراقبت های ویژه (ICU) دارد تا بتوان عملکرد بدن را در حین درمان عفونت با آنتی بیوتیک یا داروی ضد ویروس پشتیبانی کرد.

عفونت استخوان و مفصل

عفونت همچنین میتواند از زخم فشار به مفاصل زیرین (آرتروز سپتیک) و استخوان ها (استئومیلیت) منتقل شود.
هر دوی این عفونت ها میتوانند به غضروف، بافت و استخوان آسیب برسانند. همچنین ممکن است بر عملکرد مفاصل و اندام ها تأثیر بگذارد و باید هر چه سریعتر به کلینیک زخم فرسام مراجعه نمایید.
برای درمان عفونت های استخوانی و مفصلی آنتی بیوتیک لازم است. در جدی ترین موارد، ممکن است استخوانها و مفاصل آلوده به جراحی برداشته شوند.

ورم مفصلی نکروزان

ورم مفصلی نکروزان، که به عنوان باکتری های گوشت خوار شناخته میشود، یک عفونت جدی پوستی است که باعث مرگ سریع بافت میشود. این بیماری میتواند هنگامی اتفاق بیفتد که زخم فشاری به نوعی باکتری به نام باکتریهای استرپتوکوک گروه A آلوده شود.

درمان اضطراری مورد نیاز است. درمان شامل ترکیبی از آنتی بیوتیک و از دبریدمان جراحی بافت مرده است.

گانگرن گاز

گانگرن گازی نوعی عفونت جدی اما نادر است که وقتی عفونت زخم فشاری با باکتری کلستریدیوم ایجاد میشود، رخ میدهد. باکتری ها در محیط هایی رشد میکنند که اکسیژن کم یا اکسیژن وجود ندارد. آنها گاز تولید کرده و سموم خطرناکی آزاد میکنند. علائم گانگرن گازی شامل درد شدید و تورم سریع پوست است.
گانگرن گازی نیاز به درمان فوری با دبریدمان جراحی دارد. در جدی ترین موارد، ممکن است لازم باشد که قسمت آسیب دیده را قطع کنید تا از گسترش گانگرن به بقیه بدن جلوگیری شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *