درمان زخم تاول

تاول ها اولین ضایعاتی هستند که بسیاری از بیماران مبتلا به انواع زخم مشاهده میکنند و درمان زخم تاول در مراحل اولیه بسیار مهم است. تاول و زخم پا هر دو از عواقب شایع نوروپاتی دیابتی هستند. آسیب عصبی ناشی از نوروپاتی احساس در انتهای بدن را از بین میبرد و عدم احساس، به ویژه کمبود درد، گاهی اوقات میتواند آسیب ها را پنهان کند. مسئله این است که وقتی به موقع متوجه آسیب ها نشوند، میتوانند باعث ایجاد زخم یا تاول شوند. برای جلوگیری از قطع عضو، باید بدانید که چگونه زخم و تاول را شناسایی کرده و از آن جلوگیری کنید.

چگونه زخم و تاول را تشخیص دهیم؟

تفاوت بین زخم و تاول

تاول

قبل از نحوه درمان زخم تاول با تعریف تاول آشنا شوید. تاول ضایعه کوچکی حاوی مایع شفاف، سرم یا پلاسما در لایه های بالایی پوست است. آنها میتوانند پس از سوختن یا یخ زدگی پوست ظاهر شوند. همچنین میتوانند نتیجه اصطکاک های پوستی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی باشند. تاول های اصطکاکی، تاول های خون و تاول های گرمایی از انواع اصلی تاول ها هستند.

افراد مبتلا به دیابت میتوانند مبتلا به تاول هایی شبیه تاول های سوختگی شوند. علت دقیق تاول دیابتی مشخص نیست. این ممکن است نتیجه پوشیدن کفش با سایز نامناسب یا بالا رفتن میزان خون باشد. شایع ترین دلیل آن عفونت های قارچی است. این تاول ها میتوانند روی انگشتان دست، انگشتان پا، پاها یا بازوها ایجاد شوند. تاول های دیابتی معمولاً بدون درد هستند، به همین دلیل بهتر است که درمان زخم دیابتی به سرعت انجام گیرد.

زخم پا

زخم پا میتواند یک ضایعه قرمز بدون عمق در سطح پوست باشد اما همچنین میتواند بسیار عمیق باشد. زخم عمیق پا ممکن است لایه کامل پوست را درگیر کند. ممکن است شامل تاندون ها، استخوان ها و دیگر ساختارهای عمیق باشد.
در صورت پاره شدن تاول، میکروب ها می توانند وارد پای شما شوند. این میکروب ها میتوانند نه تنها در پوست، بلکه در استخوان نیز ایجاد عفونت کنند. درمان عفونت استخوان پیچیده است. در صورت بدتر شدن، ممکن است با قطع عضو پایان یابند.
افراد مبتلا به دیابت و افرادی که گردش خون ضعیفی دارند، بیشتر در معرض زخم پا قرار می گیرند. بهبود زخم پا می تواند دشوار باشد. زخمهای کوچک پا نیز به ممکن است به سرعت بهبود نیابند، دلیل این اتفاق عفونی شدن زخم است. در صورت بروز عفونت در زخم، باید فوراً توسط دکتر متخصص تحت درمان قرار گیرد. درمان زخم تاول در کلینیک زخم فرسام با داشتن متخصصین حرفه ای انجام میشود.

در صورت بروز عفونت، شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های زیر هستید:

  • آبسه
  • سلولیت
  • عفونت استخوان (استئومیلیت)
  • گانگرن

چگونه می توان از ایجاد زخم و تاول جلوگیری کرد؟

برای پیشگیری از زخم پا و تاول ها موارد زیر را رعایت نمایید:

  • پاها را با دقت در آب و صابون ملایم بشویید و کاملاً خشک کنید. سپس مقدار کمی پماد آنتی بیوتیک را روی زخم قرار داده و پانسمان کنید.
  • در صورت داشتن زخم در پا حتما به مراکز درمان زخم مراجعه نمایید.
  • خرید و استفاده از کفشهای مناسب یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است که می توانید انجام دهید.
0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *