آیا بتادین برای زخم مفید است؟

آیا بتادین برای زخم مفید است؟

پویدون ید (PVP-I) که با عنوان یدوپویدون نیز شناخته می شود، ضد عفونی کننده ای است که برای ضد عفونی پوست قبل و بعد از جراحی استفاده میشود. پودیدون ید در سال 1955 مورد استفاده تجاری قرار گرفت. طبق گزارشات کلینیک زخم فرسام در کرج این دارو در فهرست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی قرار دارد. پویدون-ید بدون نسخه در دسترس است. با تعدادی از نام های تجاری از جمله بتادین به فروش می رسد.

این ماده برای ضد عفونی کردن دست و پوست سالم استفاده میشود. همچنین ممکن است برای درمان زخم های جزئی نیز استفاده شود. بتادین به صورت مایع یا پودر روی پوست استعمال می شود.

 

عوارض جانبی بتادین برای درمان زخم

عوارض جانبی بتادین شامل تحریک پوست و گاهی تورم است. اگر در زخم های بزرگ استفاده شود، ممکن است مشکلات کلیوی، سدیم خون بالا و اسیدوز متابولیک ایجاد شود. مصرف این دارو در افرادی که کمتر از 32 هفته باردار هستند یا از لیتیوم استفاده می کنند توصیه نمیشود.

استفاده مکرر در افرادی که مشکلات تیروئیدی دارند توصیه نمی شود. پودیدون ید یک مجموعه شیمیایی از پویدون، یدید هیدروژن و ید عنصری است. این ماده حاوی 10٪ پوویدون است که گونه های ید کل آن برابر با 10،000 ppm یا 1٪ کل ید قابل تیتراسیون است. این ماده با آزاد سازی ید که منجر به مرگ طیف وسیعی از میکروارگانیسم ها میشود. استفاده از بتادین در زخمهای باز و وسیع توصیه نمی شود.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *