درمان زخم اثنی عشری

زخم اثنی عشر چیست و چطور درمان میشود؟

زخم اثنی عشر معمولاً در اثر عفونت با میکروب (باکتری) به نام هلیکوباکتر پیلوری (H. Pylori) ایجاد می شود. یک دوره 4- تا 8 هفته ای دارد و داروی سرکوب کننده اسید باعث بهبودی زخم میشود.

بعلاوه، یک دوره دو هفته ای با دو آنتی بیوتیک به علاوه داروی سرکوب کننده اسید، معمولاً عفونت هلیکوباکتر پیلوری را درمان میکند. این درمان معمولاً از بازگشت زخم جلوگیری میکند. داروهای ضد التهابی که برای درمان بیماری هایی مانند آرتروز استفاده میشوند، گاهی باعث زخم اثنی عشر میشوند.

اگر شما نیاز به ادامه داروی ضد التهاب دارید، ممکن است نیاز به استفاده طولانی مدت از داروهای سرکوب کننده اسید معده نیز داشته باشید.

زخم اثنی عشر زخمی است که در قسمت داخلی روده باریک دقیقاً فراتر از معده (دوازدهه) ایجاد میشود. زخم در مخاط معده را زخم معده مینامند.

 

علائم زخم اثنی عشر چیست؟

درد در قسمت فوقانی شکم درست زیر استخوان سینه (جناغ) علامت شایع است. معمولاً می آید و میرود. این درد ممکن است بیشتر قبل از غذا، یا هنگامی که گرسنه هستید، رخ دهد. با خوردن غذا یا قرص ضد اسید ، ممکن است این مشکل کاهش یابد. درد ممکن است شما را از خواب بیدار کند.

علائم دیگری که ممکن است رخ دهد شامل:

نفخ، وخامت حال و احساس بیماری است. ممکن است به خصوص بعد از غذا احساس سیری کنید.

گاهی اوقات غذا درد را بیشتر میکند.

عوارض در برخی موارد رخ می دهد و میتواند جدی باشد. این شامل: زخم خونریزی دهنده این میتواند از یک حالت قطره ای تا خونریزی تهدید کننده زندگی باشد.

سوراخ شدن زخم که در دیواره قسمت اول روده کوچک (دوازدهه) ممکن است ایجاد شود. مواد غذایی و اسید موجود در اثنی عشر به حفره شکم نشت میکند. این حالت معمولاً درد شدیدی ایجاد میکند و یک فوریت پزشکی است.

 

درمان های زخم اثنی عشر چیست؟

کلینیک زخم فرسام به شما پیشنهاد میکند که برای درمان زخم اثنی عشری اقدامات زیر را انجام دهید:

 • مشاوره با پزشک داخلی یا فوق گوارش
 • اقدامات سبک زندگی می تواند علائم را بهبود بخشد ، مانند:
 • وزن کم کنید اگر سنگین وزن هستید.
 • از هرگونه غذای محرک، مانند قهوه، شکلات، گوجه فرنگی، غذاهای چرب یا غذاهای پرادویه پرهیز کنید.
 • وعده های غذایی کمتری بخورید و وعده شام خود را 3-4 ساعت قبل از خواب بخورید.
 • سیگار نکشید.
 • مصرف الکل را به حد توصیه شده کاهش دهید.
 • استفاده از داروهای سرکوب کننده اسید، متداول ترین داروی مهار کننده پمپ پروتون (PPI) است.

 

 

خطر استفاده از داروهای PPI در ایجاد زخم اثنی عشری

توجه: اخیراً مطالعاتی انجام شده است که آیا استفاده طولانی مدت از PPI ممکن است با سرطان معده ارتباط داشته باشد. از آنجا که تحقیقات بیشتری باید انجام شود، توصیه فعلی این است که PPI باید در کمترین دوز و برای کمترین زمان مصرف شود.

ممکن است متوجه شوید که قادر هستید PPI ها را گاه گاهی و نه روزانه مصرف کنید. با این حال، اگر متوجه شدید که سایر داروها کمکی نکرده اند و علائمی دارید که ادامه دارد، در حال حاضر به شما توصیه میشود که داروی PPI خود را ادامه دهید و تحت نظر پزشک خود باشید.

تقریباً همه زخم های اثنی عشر در اثر عفونت با هلیکوباکتر پیلوری ایجاد میشوند. اگر زخم شما به دلیل داروی ضد التهاب ایجاد شده باشد، برای درمان زخم در صورت امکان باید داروی ضد التهاب را قطع کنید. این اجازه می دهد تا زخم بهبود یابد. همچنین به طور معمول چندین هفته داروی سرکوب کننده اسید برای شما تجویز می شود.

عمل جراحی

در حال حاضر معمولاً فقط در صورت ایجاد عارضه ای در زخم اثنی عشر، مانند خونریزی شدید یا سوراخ شدن، به جراحی نیاز است.

 

چه عواملی باعث زخم اثنی عشر می شوند؟

به طور معمول تعادلی بین میزان اسیدی که در معده تولید می شود و سد دفاع مخاطی وجود دارد. در صورت ایجاد تغییر در این تعادل، ممکن است زخم ایجاد شود و به اسید اجازه دهد به پوشش داخلی معده یا اثنی عشر آسیب برساند. دلایل این موارد شامل موارد زیر است:

 • عفونت هلیکوباکترپیلوری: عفونت با هلیکوباکترپیلوری در 19 مورد از 20 مورد علت اصلی زخم اثنی عشر است. بیش از 25 درصد از افراد در انگلیس در برخی از مراحل زندگی خود به هلیکوباکترپیلوری آلوده می شوند
 • داروهای ضد التهاب – از جمله آسپرین: به داروهای ضد التهاب گاهی اوقات داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) هم گفته می شود. این داروها گاهی اوقات بر روی سد مخاط دوازدهه تأثیر می گذارند و به اسید اجازه ایجاد زخم می دهند.
 • سایر علل و عوامل: دلایل دیگر نادر است. به عنوان مثال ، سندرم زولینگر-الیسون. در این شرایط نادر، اسید بسیار بیشتر از حد معمول توسط معده ساخته می شود.
 • عوامل دیگر مانند سیگار کشیدن ، استرس و مشروبات الکلی ممکن است خطر ابتلا به زخم اثنی عشر را افزایش دهند. با این حال، اینها معمولاً شایع نیستند.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *