درمان زخم اگزما

زخم اگزما را چطور درمان کنیم؟

برای شناسایی و درمان درماتیت آتوپیک (درمان اگزما) نیازی به آزمایش آزمایشگاهی نیست. پزشک شما احتمالاً با معاینه پوست و بررسی سابقه پزشکی شما تشخیص میدهد. وی همچنین ممکن است برای رد سایر بیماریهای پوستی یا شناسایی شرایط همراه با اگزما، از تست پچ یا آزمایشات دیگر استفاده کند.

اگر مشکوک هستید که غذای خاصی باعث بثورات فرزندتان شده است، به پزشک بگویید و در مورد شناسایی آلرژی های غذایی احتمالی سوال کنید.

 

آیا اگزما مزمن میشود؟

درماتیت آتوپیک میتواند مداوم باشد. برای کنترل آن ممکن است طی ماهها یا سالها درمانهای مختلفی را امتحان کنید. و حتی اگر درمان زخم های اگزما موفقیت آمیز باشد، علائم و نشانه ها ممکن است برگردند.

مهم است که شرایط را زود تشخیص دهید تا بتوانید درمان را شروع کنید. اگر استفاده از کرمهای مرطوب کننده و مراقبت های شخصی منظم به شما کمک نکند، پزشک ممکن است یک یا چند روش درمانی زیر را پیشنهاد کند:

 

داروهای مناسب برای درمان اگزما

  • کرم هایی که خارش را کنترل می کنند و به ترمیم پوست کمک می کنند. پزشک شما ممکن است یک کرم یا پماد کورتیکواستروئید تجویز کند. بعد از مرطوب کردن، آن را طبق دستور مصرف کنید. استفاده بیش از حد از این دارو ممکن است عوارضی از جمله نازک شدن پوست ایجاد کند.
  • کرم های دیگر حاوی داروهایی به نام بازدارنده های کلسینورین – مانند تاکرولیموس (پروتوپیک) و پیمکرولیموس (اِلیدل) – بر سیستم ایمنی بدن شما تأثیر میگذارند. این کرمها در افراد بالای 2 سال برای کمک به کنترل واکنش پوستی استفاده میشوند. هنگام استفاده از این محصولات از نور شدید خورشید خودداری کنید. این داروها دارای برچسب جعبه سیاه هستند که در مورد وجود خطر احتمالی ایجاد سرطان هشدار می دهند. اما آکادمی آلرژی، آسم و ایمونولوژی آمریکا به این نتیجه رسیده است که نسبت خطر به سود موضعی پیمکرولیموس و تاکرولیموس مانند بسیاری دیگر از درمان های معمول اگزمای مداوم است و داده ها استفاده از برچسب سیاه را توصیه نمیکنند.
  • داروهایی برای مبارزه با عفونت. اگر پوست شما دارای عفونت باکتریایی، زخم باز یا ترک باشد، ممکن است کرم آنتی بیوتیکی برای شما تجویز کنند. و نیز ممکن است مصرف آنتی بیوتیک خوراکی را برای مدتی کوتاه برای درمان عفونت زخم توصیه کنند.
  • داروهای خوراکی که التهاب را کنترل می کنند. در موارد شدیدتر، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی – مانند پردنیزون – را تجویز کند. این داروها موثر هستند اما به دلیل عوارض جانبی جدی احتمالی نمی توانند در طولانی مدت استفاده شوند.
  • گزینه جدیدتر برای اگزمای شدید. سازمان غذا و دارو (FDA) اخیراً یک داروی بیولوژیک جدید تزریقی (آنتی بادی مونوکلونال) به نام dupilumab (Dupixent)  را تصویب کرده است. این برای درمان افراد مبتلا به بیماری شدید استفاده می شود که به سایر گزینه های درمانی پاسخ خوبی نمی دهند. این یک دارو جدید است، بنابراین از نظر میزان درمان سابقه طولانی ندارد. مطالعات نشان داده است که اگر طبق دستورالعمل استفاده شود ، ایمن است. این دارو بسیار گران است.

 

روشهای درمانی

پانسمان مرطوب یک درمان موثر و فشرده برای درماتیت آتوپیک شدید شامل بسته شدن ناحیه آسیب دیده با کورتیکواستروئیدهای موضعی و بانداژهای مرطوب است. بعضی اوقات این کار در بیمارستانی مثل کلینیک زخم فرسام برای افرادی که ضایعات گسترده ای دارند انجام میشود زیرا این کار نیاز به تخصص پرستاری دارد.

نور درمانی

این روش درمانی برای افرادی استفاده می شود که یا با درمان های موضعی بهتر نمی شوند یا پس از درمان سریعاً دوباره بیماری عود می کند. ساده ترین روش نور درمانی شامل قرار گرفتن پوست در معرض مقدار کنترل شده نور ماورا بنفش مصنوعی A (UVA)  و باند باریک ماورا بنفش B (UVB) یا به تنهایی یا همراه با داروها استفاده میشود.

نور درمانی طولانی مدت اگرچه موثر است، اما اثرات مضر دارد، از جمله پیری زودرس پوست و افزایش خطر ابتلا به سرطان پوست. به همین دلایل ، فتوتراپی در کودکان کم سن کمتر مورد استفاده قرار میگیرد و به نوزادان داده نمیشود. با پزشک خود در مورد جوانب مثبت و منفی نور درمانی صحبت کنید.

اگرچه با پیشرفت تکنولوژی دستگاههای نور درمانی امروزه عوارض جانبی گذشته را ندارند و موثر هستند.

صحبت با یک درمانگر کلینیک زخم فرسام در کرج یا مشاور ممکن است به افرادی که از بیماری پوستی خود خجالت زده یا ناامید شده اند کمک کند. آرامش، اصلاح رفتار و بازخورد زیستی. این رویکردها ممکن است به افرادی که صدمه دیده اند، کمک کند.

اگزمای نوزاد

درمان اگزما در نوزادان (اگزمای کودک) شامل موارد زیر است:

  • شناسایی و جلوگیری از تحریک کننده های پوست
  • پرهیز از دمای شدید
  • از روغن های حمام، کرم ها یا پمادها روی پوست کودک خود استفاده کنید

اگر این اقدامات بثورات را بهبود نمیبخشد یا بثورات آلوده به نظر می رسند، به پزشک کودک خود مراجعه کنید. کودک شما ممکن است برای کنترل بثورات یا درمان عفونت به دارو نیاز داشته باشد. پزشک شما همچنین ممکن است یک داروی آنتی هیستامین خوراکی برای کاهش خارش و ایجاد خواب آلودگی توصیه کند، که ممکن است برای خارش شب و ناراحتی مفید باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *