رفع جای سوختگی

رفع جای سوختگی

سوختگی یکی از دردناکترین زخمهاست و رفع جای سوختگی آهسته صورت میگیرد و به مشکلی برای افراد تبدیل میشود.

پوست مانند پارچه ای ظریف است که از دارایی های ارزشمند محافظت میکند. یک تکه ابریشم را تصور کنید، فقط یک پارگی کوچک می تواند تفاوت زیادی در ظاهر آن ایجاد کند. در پوست نیز اگر هرگونه سوختگی، جراحت یا آسیب دیگری مانند جراحی ایجاد شود باعث صدمه به ظاهر پوست و ایجاد جای زخم میشود.

اکنون اگر جای زخم کوچک یا در مکانی پنهان باشد، بد نیست. اما اگر اینگونه نباشد، ممکن است از خود بپرسید آیا راهی غیر از پنهان کردن در زیر لباس، برای درمان آن وجود دارد که باعث از بین رفتن یا حداقل تغییر شکل ظاهری آن شود.

جای زخم از بین نمیرود

حقیقت این است که جای زخم هرگز به طور کامل از بین نخواهد رفت. اما روش هایی وجود دارد که می تواند به کاهش اندازه و تغییر شکل ظاهری آن کمک کند.

اسکار چگونه اتفاق می افتد؟

زخم بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از آسیب است. شکل ظاهری و درمان آن به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند: عمق و اندازه زخم یا بریدگی و محل آسیب، سن، ژن، جنسیت و قومیت بیمار.

انواع اسکارها کدامند؟

 اسکارهای کلوئیدی

این اسکارها ها نتیجه یک روند بهبود بیش از حد تهاجمی است. آنها فراتر از آسیب اصلی هستند. با گذشت زمان، یک اسکار کلوئیدی ممکن است حرکت فرد را مختل کند. درمان ها شامل جراحی برای از بین بردن جای زخم، تزریق استروئید ها یا استفاده از ورقه های سیلیکون برای صاف کردن جای زخم است. کلوئیدهای کوچکتر با استفاده از کرایوتراپی (انجماد درمانی با استفاده از نیتروژن مایع) قابل درمان هستند. همچنین می توانید در صورت آسیب دیدگی با استفاده از درمان فشار یا پد ژل با سیلیکون از تشکیل کلوئید جلوگیری کنید. اسکارهای کلوئیدی بیشتر در بین افرادی که پوست تیره دارند دیده می شود.

 اسکارهای انقباضی

اگر پوست شما سوخته باشد، ممکن است دچار اسکار انقباضی شوید. این اسکارها پوست را سفت می کنند، که می تواند توانایی حرکت شما را مختل کند. اسکارهای انقباضی نیز ممکن است عمیق تر شوند و بر عضلات و اعصاب تأثیر بگذارند.

 اسکار هایپرتروفیک

اینها اسکارهای برجسته و قرمز رنگی هستند که شبیه کلوئیدها هستند اما از مرز آسیب فراتر نمی روند. درمان ها شامل تزریق استروئیدها برای کاهش التهاب یا ورق های سیلیکونی است که باعث می شود اسکار صاف شود.

جای جوش

اگر دچار آکنه شدید، جای این آکنه ها ممکن است باقی بماند. انواع مختلفی از اسکارهای آکنه وجود دارد، از چاله های عمیق تا اسکارهایی که از نظر ظاهری زاویه ای یا موج دار هستند. روش درمان به نوع اسکار آکنه بستگی دارد.

 درمان های اسکار چیست؟

درمان های اسکار ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 کرم ، پماد یا ژل ضد اسکار

از این محصولات می توان برای درمان اسکار هایی که در اثر بریدگی یا جراحات یا زخم های دیگر ایجاد می شوند استفاده کرد. اغلب، درمان ها می توانند شامل استروئیدها یا برخی از آنتی هیستامین های خوراکی برای اسکار هایی باشند که باعث خارش می شوند و بسیار حساس هستند. به همین ترتیب، اگر اسکار آکنه شدید دارید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. پزشک شما می تواند برای کمک به درمان جای زخم یا به عنوان مراقبت های پیشگیرانه از درمان های مختلف و یا ورق ژل سیلیکون استفاده کند.

 برداشتن یا درمان جراحی

بسته به مورد خاص شما گزینه های زیادی برای درمان جای زخم های عمیق تر وجود دارد. این موارد شامل پیوند پوست، برداشتن اسکار، برداشتن درم و یا جراحی با لیزر است. در پیوند پوست، جراح از پوست ناحیه دیگری از بدن شما استفاده می کند. این اغلب در افرادی که دچار سوختگی شده اند استفاده می شود. اگر زخم هایی ایجاد شده که عملکرد را مختل می کند، جراحی می تواند به رفع مشکلات عملکردی کمک کند. اگر اخیراً جراحی کرده اید که باعث ایجاد جای زخم شده است، بهتر است حداقل یک سال صبر کنید تا در مورد درمان جای زخم تصمیم بگیرید. بسیاری از جای زخم ها با گذشت زمان محو می شوند و کمتر مورد توجه قرار می گیرند.

برای درمان جای زخم های برجسته مانند کلوئیدها یا زخم هایپرتروفیک می توان از تزریق استروئید استفاده کرد. پزشک شما ممکن است این کار را به تنهایی یا با سایر روش های درمانی استفاده کند.

انواع دیگر تزریقات مانند کلاژن یا سایر “مواد پرکننده” ممکن است برای برخی از انواع جای زخم های حفره ای مفید باشد، اگرچه اینها معمولاً راه حلهای دائمی نیستند.

 آیا پوشش بیمه ای برای درمان اسکار اعمال وجود دارد؟

اگر اسکار شما از نظر جسمی به هر طریقی سلامتی شما را دچار اختلال کند، ممکن است بتوانید از بیمه استفاده کنید. از پزشک خود بخواهید نامه ای با جزئیات مورد خاص شما بنویسد.

اگر تحت درمان اسکار برای اهداف زیبایی هستید، به احتمال زیاد مجبورید هزینه های آن را خودتان پرداخت کنید. اگر از جراحی های زیبایی جای زخم دارید، مطمئن شوید که بیمه گر شما چه مواردی را پوشش می دهد. بیمه های درمانی معمولاً هزینه جراحیهای زیبایی را که از نظر پزشکی لازم نیست پرداخت نمی کنند.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *