درمان زخم صورت کودکان

درمان زخم صورت کودکان در کلینیک زخم فرسام توسط متخصصین حرفه ای انجام میشود. هنگامی که کودک دچار زخم در ناحیه صورت میشود، تاریخچه و ارزیابی ضایعات مهم است. از سابقه قبلی یا خانوادگی مشکلات پوستی سوال کنید و به دنبال ضایعات پوستی در اندام و تنه بگردید. این مقاله به طیف گسترده ای از دلایل شایع ایجاد زخم در صورت می پردازد.

علت ایجاد زخم صورت کودکان

عفونت شایع ترین دلیل ایجاد زخم صورت در کودکان است. در اینجا، عفونت و برخی دیگر از علل شایع، همراه با روشهای مدیریت مناسب آنها مورد بحث قرار گرفته است.

عفونت های ویروسی

ضایعات ژنژیوستوماتیت ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) به صورت وزیکول روی پایه اریتماتوز شروع میشود که به راحتی پاره می شوند. علائم شامل تب، هالیتوزیس ( بوی بد دهان)، عدم تمایل به خوردن یا نوشیدن و لنفادنوپاتی حساس دهانه رحم است. کودکان غالباً در صورت وجود چندین ضایعه دهانی و محیطی دیر به کلینیک زخم فرسام مراجعه میکنند. از آنجا که کودکان خردسال اغلب انگشتان خود را می مکند، به دنبال ضایعات دست و پاهای آنها باشید.

درمان HSV باید شامل تسکین درد کافی و آبرسانی به دهان باشد. اسیکلوویر تنها درصورتی که کودک در اوایل ابتلا به التهاب لثه مراجعه کند، یا دارای چند ضایعه محدود باشد یا کودک دچار نقص ایمنی باشد، تجویز می شود.

بیماری سالک جای زخم ایجاد میکند. کودکان در معرض خطر ابتلا به درماتوز، به عنوان مثال دارای اگزما، ممکن است عفونت پوستی گسترده ای داشته باشند (اگزما هرپتیکوم). آبله مرغان ممکن است از ناحیه صورت آغاز شود، اگرچه به طور معمول تنه بدن تحت تأثیر قرار میگیرد. هرپس زوستر بیشتر در کودکانی دیده میشود که در کمتر از شش ماهگی آبله مرغان داشته اند. بیماری دست، پا و دهان به دلیل ویروس  Coxsackie  با ویژگیهای توزیعش شناخته می شود. ضایعات اسكابتیك در صورت نادر است اما در نوزادان معمولاً همراه با ضایعاتی در تنه و اندام دیده می شود.

Mollusca contagiosum پاپول هایی به شکل گنبد با مرکز ناف است که اگر خراشیده شود ممکن است به صورت زخم ظاهر شود.

عفونت های باکتریایی

ایمپتیگو، به دلیل استافیلوکوکوس اورئوس و / یا استرپتوکوک بتا-همولیتیک گروه A ، به طور مشخص با پوسته لانه زنبوری قهوه ای زرد ظاهر می شود اما ممکن است زخم برجای بگذارد. امپتیگو بیشتر در کودکان زیر پنج سال دیده می شود و در اواخر ماه های تابستان به اوج خود می رسد. اگر عفونت موضعی باشد با یک آنتی بیوتیک موضعی درمان می شود، ولی اگر دارای چندین ضایعه باشد از یک آنتی بیوتیک سیستمیک استفاده می شود.

عفونت های مایکوباکتریایی مانند سل یا عفونت های غیرمعمول ممکن است به شکل زخم صورت دیده شوند. طیق گزارشات کلینیک زخم فرسام سیفلیس مادرزادی ممکن است همراه با بثورات تورمی باشد که ایجاد زخم میکنند. به طور معمول بیشتر در دست و پا دیده میشوند.

سالک پوستی

در صورت وجود ضایعات زخمی که بهبود نیافته و کودک به یک منطقه خاص سفر کرده است، سالک پوستی را در نظر بگیرید. ضایعات ممکن است به عفونت باکتریایی ثانویه S aureus آلوده شوند.

ایمپتیگو به دلیل عفونت استرپتوکوک الگوی مشخصی دارد. تشخیص و درمان زود هنگام لیشمانیوز پوستی برای جلوگیری از ایجاد بدشکلی در صورت و به لحاظ زیبایی مهم است.

اریتم چند شکلی

مالتی فرم اریتما یک جوش چند شکلی است. لب ها، غشائ مخاطی و زبان ممکن است تحت تأثیر قرار بگیرند. اگر دو یا چند سطح مخاطی تحت تأثیر قرار گیرند، باید سندرم استیونز-جانسون را در نظر گرفت. نکروز گسترده لب و دهان معمولاً وجود دارد.

اختلالات خود ایمنی

معمولاً در اختلالات پوستی خود ایمنی ضایعاتی روی اندام و تنه دیده می شوند. این موارد در کودکان نادر است، و با ایجاد وزیکول یا تاول مشخص می شوند و برای تشخیص نیاز به بیوپسی پوست است.

در بیماری مزمن بولوس کودکی (درماتوز خطی ایمونوگلوبولین A ) ، ممکن است خوشه ای از تاول های حلقوی (رشته مرواریدها) در صورت و اطراف دهان و همچنین در سایر نقاط بدن، معمولاً شکم و باسن ایجاد شود. زخم ها با خراشیدن تاول ها ایجاد میشوند و اغلب پس از چند سال خود به خود برطرف میشوند اما درمان زخم مانند داپسون اغلب مورد نیاز است.

Pemphigus vulgaris یک بیماری وزیکولوبولوس پوست است و با وزیکول، تاول و نواحی سرد در غشای مخاطی مشخص می شود. استوماتیت در 50 درصد کودکان مبتلا به پمفیگوس ولگاریس یکی از ویژگی های مشخص کننده آن است. ابتلا به پمفیگوئید و اپیدرمولیز بولوسا نادر است اما ممکن است صورت را تحت تأثیر قرار دهد.

آکنه

زخمهای آکنه زمانی اتفاق می افتد که جوشهای سر سیاه و جوش های پوستی آکنه برداشته، فشرده یا مالیده شوند و بیشتر در دختران نوجوان دیده می شود. این کار وضعیت پوست را بدتر می کند و می تواند منجر به زخم شود. اضطراب، افسردگی و مشکلات عاطفی می تواند در بروز این مشکلات نقش داشته باشند. باید تمام آکنه های موجود را درمان کرد و همچنین بر اهمیت توقف برداشتن جوشهای پوستی تأکید کنید.

آکنه فولمینانس نوعی زخم آکنه است، معمولاً در پسران نوجوان دیده می شود، در شروع حاد است و با علائم سیستمیک مانند تب و آرترالژی همراه است. ارجاع فوری پوست ضروری است. هرگونه اختلال پوستی که دارای خارش باشد، مانند اگزمای آتوپیک، ممکن است منجر به خراش مکرر پوست شده و در نهایت منجر به زخم صورت می شود.

درماتیت هرپتیفورمیس

درماتیت هرپتیفرمیس بندرت صورت و مخاط دهان را تحت تأثیر قرار می دهد. الگوی کلاسیک پاپول ها و وزیکول های متقارن در مناطق اکستنسور زانو، آرنج و باسن است. مهم است که ارتباط آن با بیماری سلیاک شناخته شود. درماتیت هرپتیفورمیس به یک رژیم غذایی بدون گلوتن پاسخ می دهد اما انجام این کار ممکن است ماه ها طول بکشد. درمان با داپسون اغلب مورد نیاز است

 

 

پورفیریا

پروتوپورفیریای اریتروپوئتیک شایع ترین پورفیری در کودکی است. اسکارهای کوچک حفره ای به طور معمول در بینی و گونه ها وجود دارد. حساسیت به نور با احساس سوزش یا سوزش در پوست در معرض نور وجود دارد.

Porphyria cutanea tarda ، که ممکن است ژنتیکی باشد یا به دلیل مصرف مواد مخدر، الکل یا عفونت، باعث شکنندگی پوست شده و منجر به ایجاد وزیکول، تاول و صدمه پوستی شود.

سایر اختلالات

اختلالات ژنتیکی مانند اپیدرمولیز بولوزا و بی اختیاری پیگمنتی معمولاً از بدو تولد وجود داشته است.

درماتیت آرتیفاکتا یک بیماری روانی نادر است. ضایعات در نقاط قابل دسترسی هستند و از هیچ الگوی قابل تشخیصی پیروی نمی کنند. به دلیل مشکلات اساسی روانشناختی بیمار باید به پزشک مراجعه کند. تروما می تواند منجر به زخم شود. علل ممکن است شامل سوختگی و آسیب دیدگی غیر تصادفی باشد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *