درمان جای زخم آبله مرغان

درمان جای زخم آبله مرغان

 

چه روش های درمانی جای زخم آبله مرغان را کمرنگ یا از بین می برد؟

از آنجا که آبله مرغان بسیار مسری است، تقریباً همه بزرگسالان در ایالات متحده پیش از یک سن خاص به آبله مرغان مبتلا میشدند. پس از فراهم شدن واکسن، میزان این بیماری بیش از 90 درصد کاهش یافت. امروزه آبله مرغان در بین کودکان نادر است. با این حال، بسیاری از بزرگسالان هنوز بعضی عوارض آبله مرغان خود مانند زخمهای آبله مرغان را به یاد دارند و درمان جای زخم آبله مرغان برایشان حیاتی است.

خاراندن بیش از حد تاول های آبله مرغان می تواند باعث آسیب شود. هنگامی که پوست در اثر زخم عمیق آسیب می بیند، بدن برای ترمیم آن بافتی ضخیم تر از پوست تولید می کند. این بافت به عنوان بافت اسکار شناخته می شود.

التهابات پوستی، که در آبله مرغان وجود دارد، می تواند منجر به زخم هایی با ظاهر فرو رفته شود. بسیاری از افراد مایلند این زخم ها را کمرنگ یا از بین ببرند، مخصوصاً وقتی روی صورت هستند.

درمان های طبیعی برای جای زخم

ویتامین  E

از مدت ها قبل ویتامین E به عنوان ماده ای موثر در درمان جای زخم در نظر گرفته شده است. ولی آکادمی پوست آمریکا به مردم توصیه میکند از ویتامین E در درمان زخم استفاده نکنند، زیرا به طور بالقوه می تواند ظاهر را بدتر کند.

آلوئه ورا

آلوئه ورا به طور گسترده ای در درمان سوختگی آزمایش شده است. اگرچه اثبات شده که برای کاهش درجه حرارت پوست موثر است (برای بهبود سوختگی مفید است) اما هیچ تأثیری در از بین بردن  و درمان جای زخم ها ندارد.

روغن کاکائو

روغن کاکائو یک چربی گیاهی به رنگ کرم است که از دانه کاکائو گرفته می شود. بافت صاف و قابلیت ذوب شدن آن هنگام استفاده آن بر روی پوست، آن را به عنصری رایج در مرطوب کننده ها تبدیل کرده است. اگرچه حاوی آنتی اکسیدان است و می تواند به طور موثری پوست را مرطوب کند، اما بعید است که باعث بهبود جای زخم شود.

 

روغن گل رز

روغنهای گل محمدی به دلیل اثرات آنتی اکسیدانی و ترکیب شیمیایی دارای ارزش درمانی زیادی هستند. این مواد شیمیایی شامل اسید اسکوربیک و اسیدهای چرب است.

تحقیقات نشان می دهد که استفاده از روغن گل محمدی روی اسکار تازه دو بار در روز و به مدت 12 هفته ممکن است ظاهر نهایی را بهبود بخشد و جای زخم آبله مرغان را بهبود دهند.

درمان های بدون نسخه برای جای زخم

کرم های رتینول

رتینول، که از مشتقات ویتامین A است، از نظر بالینی باعث تقویت تولید کلاژن میشود. در یک مطالعه معتبر با بررسی اثرات رتینول و اسید گلیکولیک بر روی زخم های آکنه، محققان نشان دادند که بیش از 90 درصد شرکت کنندگان شاهد پیشرفت هایی در درمان خود بودند.

استفاده از کرم رتینول شب قبل از خواب بر روی اسکار می تواند باعث تحریک تولید کلاژن در ناحیه زخم شود. می توانید مصرف را با برنامه روزانه شروع کنید و سپس در صورت نیاز افزایش دهید. این کرم بر روی چین و چروک هم موثر است.

لایه بردارها

لایه برداری، سلول های قدیمی پوست را از بین میبرد و باعث می شود پوستی جوانتر و با ظاهری بهتر ایجاد شود. لایه برداری از زخم ممکن است به از بین بردن برخی از رنگدانه ها یا پوست خشن کمک کند. لایه برداری دو نوع دارد: مکانیکی و شیمیایی.

لایه بردارهای مکانیکی توسط اسکراب بدن و صورت، برس و سایر ابزارها انجام میشود. هر سه روز اینها را مستقیماً روی جای زخم خود، به صورت دورانی استفاده کنید.

لایه بردارهای شیمیایی لوسیون هایی هستند که با ایجاد واکنش شیمیایی ملایم، لایه بالایی پوست را از بین میبرند. این موارد را طبق دستورالعمل استفاده مستقیماً روی اسکار استفاده میشوند و میتوانند به درمان جای زخم آبله مرغان کمک کنند.

کرم های رفع اسکار

کرم های برداشتن جای زخم بدون نسخه (OTC) حاوی ترکیبات مختلفی هستند که تصور می شود به جلوگیری از ایجاد جای زخم یا کاهش اسکار کمک می کند.

 

درمان های حرفه ای برای جای زخم

برداشتن جای زخم به صورت جراحی گزینه ای است که در صورتی که تمام روشهای دیگر رفع جای زخم شکست خورده باشد استفاده می شود. این روش درمانی برای اسکارهای عمیق، حفره ای و فرو رفته مناسب است.

پرکننده ها

از پرکننده های بافت نرم می توان برای تصحیح شکل جای زخم های فرورفته استفاده کرد. مواد پرکننده بافت نرم مانند اسید هیالورونیک و همچنین چربی را می توان مستقیماً به جای زخم تزریق کرد تا از ایجاد جای زخم کاسته شود. این روش های درمانی موقتی است و حدود شش ماه به طول می انجامد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ روشی نسبتاً جدید است که در آن از ابزاری شبیه وردنه پوشیده شده از سوزن های بسیار کوچک استفاده میشود. بعد از اینکه ماده بی حسی به صورت بیمار زده شد، پزشک با فشار قابل توجهی ابزار را به عقب و جلو می چرخاند. کمی خونریزی وجود خواهد داشت.

میکرونیدلینگ تولید کلاژن را تحریک کرده و به ایجاد پوستی صاف تر منجر میشود و برای درمان جای زخم آبله مرغان مناسب است. ممکن است لازم باشد که این روش چندین بار تکرار شود. چند ماه طول می کشد تا نتایج شروع شود.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن فرایندی است که با استفاده از یک برس سریع در حال چرخش لایه بالایی پوست را بر می دارد. این سطحی تر از درم ابریژن است که به عمق بیشتری در بافت نفوذ می کند، و باعث تغییر ساختار پوست می شود. هر دو روش درمانی در از بین بردن جای زخم بسیار موثر است. درم ابریژن می تواند جای زخم های سطحی را به طور کامل از بین ببرد و به طور قابل توجهی ظاهر اسکارهای عمیق را بهبود بخشد.

لایه برداری شیمیایی

لایه بردارهای شیمیایی یکی دیگر از تکنیک های ایجاد مجدد لایه بیرونی پوست است. دارو لایه خارجی پوست را از بین می برد و باعث ایجاد زخم های عمیق می شود.

لایه برداری سطحی می تواند به سرعت در مطب پزشک انجام شود. یک لایه برداری متوسط ​​نیز می تواند در مطب پزشک انجام شود، اما بهبود آن ممکن است چندین هفته طول بکشد. لایه برداری شیمیایی عمیق روش های جدی تری است که اغلب به بیهوشی و ماه ها زمان برای بهبودی نیاز دارند.

 

پیوند پوست

پیوند پوست روشی است که به طور معمول برای زخم های شدید و گسترده، مانند موارد ناشی از سوختگی، جراحی یا آسیب های دیگر اختصاص دارد. اما از پیوند پوست نیز می توان برای بهبود ظاهر جای زخم استفاده کرد. پیوند پوست شامل برداشتن پوست دهنده از قسمت دیگری از بدن و پیوند آن به محل زخم است.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از رایج ترین روش های درمان اسکار است. این امر می تواند باعث کاهش زخم های قدیمی، بهبود زخم های آبله مرغان فرو رفته و کاهش رنگ زخم ها شود. درمان با لیزر می تواند به صورت سرپایی انجام شود و معمولاً نیازی به آرام بخشی ندارد.

چگونه می توان از اسکار آبله مرغان جلوگیری کرد

موارد زیادی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از ایجاد زخم آبله مرغان انجام دهید، از جمله موارد زیر:

  1. تا حد امکان از خاراندن خودداری کنید.
  2. برای جلوگیری از خراشیدن پوست، دستکش بپوشید.
  3. یک لوسیون تسکین دهنده روی تاول بزنید. لوسیون با کره کاکائو و آلوئه ورا ایده آل است.
  4. یک کرم ضد خارش، مانند لوسیون کالامین را مستقیماً روی تاول بزنید.
  5. از آنتی هیستامین مانند بنادریل می توانید استفاده کنید.

البته بهترین راه پیشگیری از اسکار آبله مرغان جلوگیری از عفونت آبله مرغان است. کودکان را در برابر آبله مرغان و بزرگترها را در برابر زونا واکسینه کنید، که ناشی از همان ویروس است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *