بهبود سریع زخم بخیه

بهبود سریع زخم بخیه

چگونه می توان بهبودی زخم بخیه را سرعت بخشید

چطور موجب بهبود سریع زخم بخیه شویم؟ یکی از اولین چیزهایی که هر کسی میخواهد پس از آسیب دیدگی یا انجام یک عمل جراحی بداند این است که مدت زمان بهبودی آن چقدر طول میکشد. پاسخ البته به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما چند مرحله وجود دارد که میتوانید برای بهبود سریع زخم بخیه خود انجام دهید.

علاوه بر پیروی از دستورالعمل های مراقبت از زخم توسط پزشک یا جراح، درک چگونگی بهبودی بدن پس از آسیب به شما کمک میکند تا انتخاب های بهتری داشته باشید که از بهبود سریع و موثر بهره مند شوید.

 

مراحل بهبودی زخم

هنگامی که بدن دچار آسیب دیدگی شده است، سیستم ایمنی بدن بلافاصله شروع به کار میکند تا محل زخم را تثبیت کرده و روند بهبود را شروع کند. صرف نظر از شدت زخم، روند بهبودی شامل چندین مرحله است.

انعقاد

طبق گزارشات کلینیک زخم فرسام در حالی که از دست دادن خون به دنبال آسیب دیدگی اصلی ترین دلیل مرگ و میر در افراد بین یک تا 46 سال است، انعقاد نقش اساسی در روند بهبودی دارد.

به این دلیل که لخته های خون وسیله اصلی بدن برای بستن محل زخم برای محافظت از آن در برابر عفونت، جلوگیری از، از دست دادن خون بیشتر و ایجاد یک محیط بهبودی پایدار هستند. لخته شدن به طور معمول در عرض چند دقیقه شروع میشود و با خشک شدن خون در معرض هوای آزاد، دلمه تشکیل می شود.

تورم

اگرچه تورم غالباً با عفونت همراه است که باید به درمان عفونت زخم پرداخت اما همچنین نشانه این است که سیستم ایمنی بدن فعال است تا محل زخم را پاک کند و آن را برای بهبود بیشتر آماده کند. با گسترش رگ های خونی و استقرار گلبول های سفید برای از بین بردن باکتری های خارجی و بافت های مرده، پوست ممکن است لطیف، قرمز و گرم شود.

همچنین ممکن است مایع شفافی از زخم ترشح شود، که نشانگر این است که بدن در حال دفع آلودگی های احتمالی است. اگر تورم ادامه داشته باشد یا زخم ترشحاتی به رنگ سبز یا زرد ترشح کند، ممکن است زخم آلوده باشد.

رشد مجدد بافت

پس از تثبیت محل زخم، بدن شروع به بازسازی بافت آسیب دیده میکند. به طور معمول حدود پنج روز پس از بروز آسیب شروع میشود، این مرحله برای زخم های جزئی ممکن است به چند هفته نرسد. بدن رگهای خونی شکسته را ترمیم میکند و بافت آسیب دیده را با بافت گرانول جایگزین میکند، که لبه های زخم را به آرامی زیر پوسته نزدیک میکند.

 

ایجاد اسکار

بافت گرانوله کمی متفاوت از بافتی که جایگزین آن میشود رشد می کند و در نتیجه جای زخم ایجاد می شود. هنگامی که مرحله رشد مجدد به پایان رسید، بافت حاصل ضعیف تر و انعطاف پذیری کمتری نسبت به پوست اطراف آن دارد. با گذشت زمان، بافت جدید همچنان تقویت میشود، اما معمولاً ظاهری کاملاً متفاوت دارد. در صورت جراحات جزئی ممکن است جای زخم کاملاً از بین برود.

چگونه میتوان بهبودی زخم را سرعت بخشید

در حالی که بسیاری از مراحل بهبود به طور طبیعی انجام می شود، اما کارهای مختلفی وجود دارد که می توانید برای بهبود سریع زخم خود انجام دهید. این که آیا زخم نتیجه یک عمل جراحی است یا یک حادثه جزئی که نیازی به مراقبت پزشکی ندارد، با اقدامات احتیاطی مناسب می توانید اطمینان حاصل کنید که روند بهبود بیش از آنچه که لازم است به طول نخواهد انجامید.

 

زیاد استراحت کنید

سیستم ایمنی بدن هنگام کار برای مقابله با عفونت و ترمیم بافت ، انرژی زیادی را مصرف می کند. هنگامی که بدن وقت استراحت و بهبودی ندارد، برای بهبودی مداوم تلاش می کند. تحقیقات اخیر حتی نشان داده است که اختلال در چرخه های خواب می تواند روند بهبودی را به طور قابل توجهی به تأخیر بیندازد. عدم استراحت کافی باعث آسیب پذیری بیشتر بدن در برابر عفونت های ویروسی و باکتریایی می شود، که هر دو می توانند سیستم ایمنی را تضعیف کنند و بهبودی را طولانی کنند.

اما فعال بمانید

از طرف دیگر، استراحت زیاد می تواند برای روند بهبودی مضر باشد. ورزش و فعالیت منظم به کاهش التهاب، بهبود جریان خون و بهبود سلامت روان کمک می کند. این آخرین فایده در مقابله با افسردگی بسیار مهم است، که یک خطر عمده برای بیمارانی است که مدت طولانی در بیمارستان بستری هستند. فعالیت هایی مانند شنا، دویدن یا حتی پیاده روی کوتاه میتواند به بیماران کمک کند تا باعث بهبودی بهتر شوند.

مراقب تغذیه خود باشید

غذاهای غنی از ویتامین ها و مواد مغذی کلیدی (مانند ویتامین A و C یا پتاسیم و روی) می توانند از سیستم ایمنی بدن پشتیبانی لازم برای انجام کار خود را به طور موثرتری تأمین کنند. تعدادی از مواد غذایی وجود دارند که می توانند به کاهش التهاب کمک کنند و چندین مورد دیگر باید در رژیم غذایی افرادی که عمل جراحی داشته اند باشد. غذاهای حاوی نیترات ها، ادویه ها و شکر، اغلب می توانند باعث التهاب یا وخامت صدمات بافت پوست و رگ های خونی شوند.

سیگار نکشید

بسیاری از بیماران قادر به درک روشهای مختلفی که سیگار باعث کندی بهبودی بدن می شود نیستند. مونوکسیدکربن موجود در سیگارها سطح اکسیژن رگهای خونی را کاهش می دهد، که باعث انقباض رگها و محدود کردن جریان خون در مناطق آسیب دیده میشود.

کاهش اکسیژن همچنین به عنوان یک ترمز بر روی سیستم ایمنی بدن عمل می کند، و کار بدن را برای جلوگیری از عفونت و بازسازی دشوار می کند. حتی یک سیگار نیز می تواند به طور قابل توجهی بر نتایج بهبودی تأثیر بگذارد زیرا سه روز کامل طول میکشد تا سیستم خون از مونوکسیدکربن پاک شود.

زخم را تمیز نگه دارید

اگرچه پوست در یک محیط با مرطوب بهینه به بهترین وجهی بهبود می یابد، اما اتفاقاً این زمینه، ایده آل برای تولید باکتری هایی است که می توانند باعث ایجاد عفونت شده و روند بهبودی را پیچیده کنند. تمیز نگه داشتن سطح زخم و همچنین خشک نشدن آن می تواند تعادل سختی برای بسیاری از افراد باشد. در مورد زخم های جراحی، ممکن است مجبور باشیم به طور مرتب پانسمان زخم را تعویض کنیم تا محل زخم تمیز و بهداشتی حفظ شود. اجتناب از عفونت باعث می شود روند بهبودی سریعتر انجام شود.

چگونه مراجعه به مراکز درمان زخم می تواند به بهبود سریعتر زخم شما کمک کند

مراجعه به مراکز درمان زخم و کلینیک زخم دارای مزایای مهمی است که به ترمیم سریعتر و طبیعی زخمها کمک میکند. در این مراکز ابتدا زخم شما ویزیت میشود و در صورت نیاز به آنتی بیوتیک، آنتی بیوتیک مناسب برای درمان زخم شما شروع میشود.

با بهره مندی از تکنولوژیهای روز دنیا از قبیل پانسمانهای مدرن، ازون درمانی، لیزر درمانی، وکیوم تراپی، کراتوریموال، PRP  و استفاده از سلولهای بنیادی و بسیاری روشهای مدرن دیگر درمان زخم شما را تسریع خواهند کرد.

هیچ کس نمیخواهد بیش از آنچه که لازم است مصدوم شود. با انجام اقدامات مناسب برای کمک به ترمیم سریعتر زخم، می توانید از سیستم ایمنی بدن خود پشتیبانی لازم برای بازگشت شما به سبک زندگی منظم خود را داشته باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *