درمان زخم آلت تناسلی

زخم آلت تناسلی، علل و درمان آن

زخم های دستگاه تناسلی چیست؟

آنها زخم هایی هستند که معمولاً در واژن یا آلت تناسلی مرد دیده می شوند. همچنین میتوان آنها را در مقعد یا پوست اطراف آن مشاهده کرد. آنها گاهی اوقات دارای ترشحات بوده و عفونی میشوند.

علت ایجاد رخم تناسلی

بیشتر زخم های دستگاه تناسلی به علت عفونت های منتقله از راه مقاربتی (STI) ایجاد میشوند، اگرچه علل غیر عفونی وجود دارد که باید پس از منتفی شدن STI ها مورد بررسی قرار گیرد.

در ایالات متحده، شایعترین علت بیماری زخم دستگاه تناسلی (GUD) ویروس هرپس سیمپلکس و به دنبال آن سفلیس است. شیوع لنفوگرانولوما ونیروم (LGV) نیز، به طور عمده در جمعیت مردانی که با مردان رابطه جنسی دارند گزارش شده است.

سایر عوامل بیماری زای منتقله از راه مقاربتی که باعث زخم دستگاه تناسلی می شوند، در ایالات متحده کمتر دیده می شود اما ممکن است در سایر نقاط جهان شیوع بیشتری داشته باشد. وجود زخم های دستگاه تناسلی یک عامل خطر برای انتقال HIV است.

تعیین علت زخم میتواند درمان را آسان تر کند

چالش پزشک بالینی تعیین علت زخم دستگاه تناسلی به منظور ایجاد درمان مناسب و کاهش خطر انتقال به دیگران است. با این حال، تعیین علت می تواند به دلیل محدودیت های روش های آزمایش تشخیصی فعلی و این واقعیت که بیش از یک عفونت ممکن است وجود داشته باشد، پیچیده باشد.

عفونتهای مقاربتی یا STI شامل تبخال، سیفلیس و شانکروئید است. زخم های دستگاه تناسلی همچنین ممکن است به دلیل بیماری های التهابی، ضربه یا واکنش آلرژیک به محصولات مراقبت از پوست ایجاد شود.

 

چه کسی میتواند به زخم دستگاه تناسلی مبتلا شود؟

طبق گزارشات کلینیک زخم فرسام عوامل خطر زخم دستگاه تناسلی همان فاکتورهای STI است. این موارد شامل رابطه جنسی بدون محافظت، عدم ختنه مردان و داشتن بیش از یک شریک جنسی است. زخم های دستگاه تناسلی ناشی از بیماری های التهابی ممکن است در خانواده ها ایجاد شود و برای درمان زخم میتوانید به کلینیک زخم فرسام مراجعه نمایید.

چگونه میتوان خطر ابتلا به اینگونه بیماریها را کاهش داد؟

استفاده از کاندوم و یا دیگر وسایل محافظتی در هنگام برقراری رابطه جنسی کمک زیادی در کاهش میزان ابتلا به بیماریهای مقاربتی می کند. اگرچه استفاده از این تجهیزات و رعایت بهداشت فردی خطر ابتلا به اینگونه بیماریها را کاهش می دهد، ولی خطر ابتلا به کاملا از بین نمی رود و باز امکان پذیر است.

 

چگونگی تشخیص زخم دستگاه تناسلی

زخم های تناسلی ممکن است به روش های مختلفی خود را نشان دهند. آنها گاهی اوقات به صورت برجستگی یا بثورات شروع می شوند و ممکن است زخمی بصورت مشهود دیده نشود. ممکن است غده های متورم در ناحیه کشاله ران یا تب دیده شود. پزشک می تواند ناحیه را آزمایش کند تا ببیند STI وجود دارد یا خیر.

چگونگی درمان زخم دستگاه تناسلی

درمان زخم آلت تناسلی به علت ایجاد زخم بستگی دارد. بیماری های مقاربتی معمولاً با داروهای آنتی بیوتیک یا ضد ویروس درمان میشوند. برای درمان این زخمها میتوانید به کلینیک زخم فرسام مراجعه نمایید. اگر به بیماری التهابی مبتلا هستید، ممکن است به یک پانسمان زخم یا پماد برای قرار دادن روی زخم ها نیاز داشته باشید.

برخی از زخم های دستگاه تناسلی به خودی خود از بین می روند، اما ممکن است هنوز به عفونت جدی تری منجر شود. پزشک ممکن است فقط درد را درمان کند یا از زخم مراقبت کند، اما معمولاً آزمایش STI لازم است.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *