چطور با طب سنتی زخمها را درمان کنیم؟

آیا درمان زخم با طب سنتی امکان پذیر است؟

امکان درمان زخم با طب سنتی سوالی است که بسیاری از مراجعین کلینیک زخم فرسام در کرج میپرسند. از  طب سنتی با عناوینی چون طب بومی یا مردمی نیز شناخته می شود و شامل دانشی است که در طی جوامع مختلف قبل از دوره طب مدرن در طی نسل های مختلف ایجاد شده است.

روش هایی که به عنوان داروهای سنتی شناخته می شوند شامل دانش و روش های گیاه پزشکی، یونانی، ایرانی، اسلامی، ویتنامی، چینی، طب سوزنی، موتی، ایفای، آفریقایی و سایر علوم و مراقبتهای شبه پزشکی در سراسر جهان است.

این نوع از درمان زخم با طب سنتی ممکن است شامل جنبه های رسمی طب عامیانه باشد، یعنی درمان های طولانی مدت که توسط افراد انجام میشود.

طب سنتی در جهان

در برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی، تا 80٪ از مردم بعد از مراقبت زخم در خانه برای نیازهای اولیه مراقبت های بهداشتی خود به طب سنتی اعتماد میکنند. طب سنتی وقتی خارج از فرهنگ سنتی خود به کار گرفته می شود، طب مکمل و جایگزین نامیده میشود.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) طب سنتی را به عنوان “روشهای بهداشتی، رویکردها، دانش و اعتقادات که با استفاده از گیاهان، داروهای حیوانی و معدنی، درمانهای معنوی، تکنیکها و روشهایی که با دست انجام میشود، که به صورت منفرد یا ترکیبی برای درمان، تشخیص و پیشگیری استفاده می شود” تعریف میکند.

 

طب جایگزین هر عمل درمانی است “که در قلمرو طب معمول قرار نمی گیرد”. ممکن است بیش از آنکه مبتنی بر شواهد علمی باشد، بر اساس سنت های تاریخی یا فرهنگی باشد. اصطلاحات “طب مکمل” یا “طب جایگزین” در برخی کشورها بجای طب سنتی استفاده میشود.

طب مکمل به مجموعه گسترده ای از اقدامات مراقبت های بهداشتی اشاره دارد که بخشی از سنت آن کشور نیستند و در سیستم مراقبت های بهداشتی غالب، ادغام نشده اند.

 

مقاله پیشنهادی: درمان زخم بدون بخیه زدن

مزیت طب سنتی

بیماران با زخم های مزمن به دوره های طولانی درمان با داروها و پانسمانها نیاز دارند تا درمان زخم مزمن را انجام دهند. این میتواند یک بار مالی قابل توجهی برای بیماران و سیستم مراقبت های بهداشتی ایجاد کند. از این رو بیماران بدنبال یافتن درمانهای جایگزینی هستند که هزینه های مالی آنها را کاهش دهند.

طب سنتی علاوه بر این نوع زخم ها، انواع زخم ها نیز شامل میشود.

با ظهور محصولات جایگزین و سنتی مراقبت از زخم، می توان بار مالی را به میزان قابل توجهی کاهش داد. از این رو، اهمیت و اثربخشی طب سنتی و مکمل افزایش یافته است.

تقریباً چهار میلیارد نفر در سراسر جهان از گیاهان به عنوان دارو استفاده می كنند زیرا هیچ چیز مقرون به صرفه یا در دسترس نیست.

 

استقبال از طب سنتی

افزایش علاقه به استفاده از روش های درمانی سنتی برای مراقبت از زخم های پوستی، منجر به افزایش قابل توجهی در تعداد تحقیقات علمی شده است که تأثیر بالینی ، ایمنی و عوارض جانبی این روش های درمانی را بررسی میکنند.

این کارها امکان توسعه محصولات جدید و اقدامات بالینی را فراهم میکند که در حال حاضر توسط پزشکان و جراحان در درمان انواع مختلف آسیب های پوستی استفاده میشود. . بیمارانی که از داروهای جایگزین استفاده میکنند به طور کلی بین 30 تا 49 سال سن دارند.

 

 

به طور کلی ، زنان بیشتر از مردان ازاین درمان استفاده میکنند. در استفاده از این روش باید بسیار آگاه بود که از محصولات غیر استاندارد و تایید نشده توسط سازمانهای مسئول اجتناب نمایید و حتما استفاده از این روشها باید تحت نظر کلینیکهای درمان زخم باشد.

با وجود این پیشرفت ها، تلاش های بیشتری برای تأیید روش های درمانی سنتی و ترکیبات درمانی طبیعی برای استفاده بالینی لازم است تا امکان ورود آنها به سیستم های ملی مراقبت های بهداشتی فراهم شود. از آنجا که داروهای طبیعی مختلف، به ویژه از گیاهان دارویی ، مقرون به صرفه بوده و به راحتی در دسترس هستند، به طور گسترده ای برای بهبود زخم و درمان سایر بیماری های پوستی استفاده میشوند. اگرچه محبوبیت طب سنتی و مکمل در سالهای اخیر افزایش یافته است، لازم است آگاهی در مورد کیفیت، اثر بخشی و ایمنی آنها از طریق استاندارد سازی علمی و ارزیابی ایمنی قبل از استفاده بالینی آنها افزایش یابد.

ما، در کلینیک فرسام با مراکز معتبری که داروهای گیاهی استاندارد تولید میکنند، در ارتباط هستیم تا بتوانیم درمانهای ارزان قیمت، موثر و ایمنی را برای بیماران خود فراهم سازیم.

 

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *